O priručniku

Iz predgovora

Knjiga se sastoji od deset poglavlja.

Prvo poglavlje knjige daje teorijski uvod i primjere o naglasnim sustavima, varijetetima i pravilima u hrvatskome, a sastoji se od potpoglavlja koja adresiraju sljedeće teme: naglasna raznolikost hrvatskoga jezika, nazivi za naglaske i bilježenje, raspodjelna pravila, govorna riječ s prednaglasnicama i zanaglasnicama, pojava proklize i naglasna tipologija.

Drugo poglavlje poučava i uvježbava pojedine sastavnice naglasaka (jačinu, trajanje i ton), nenaglašenu dužinu, mjesto naglaska te raznozvučne i istozvučne istopisnice. Glavni su dio ove knjige poglavlja od trećeg do šestog, u kojima se pojedinačno obrađuju: kratkosilazni, dugosilazni, dugouzlazni i kratkouzlazni naglasak. Svako od tih velikih poglavlja ima sedam do osam cjelina: uvod u pojedini naglasak s akustičkim opisom i ilustracijom pokreta kojima se prema verbotonalnoj metodi podupire proizvodnja naglaska; naglasak na početnom slogu; naglasak na nepočetnom slogu; naglasci u oprekama (mjesta, trajanja, tona); naglasak i zanaglasna dužina, naglasna tipologija, naglasci i raslojena jezična stvarnost (varijetetnost standarda u govoru s obzirom na startni naglasni sustav) te ponavljanje svih prethodnih tema.

Vježbe se grade stupnjevito, od lakše prema težoj kompetenciji: poslušajte (percepcija), poslušajte i ponovite (produkcija temeljena na imitaciji), poslušajte i obilježite (percepcija i znanje), izgovorite obilježeno (produkcija), izgovorite neobilježeno (produkcija i znanje), izgovorite spontano (produkcija i znanje).

Sedmo poglavlje ponavlja i uvježbava četiri standardna naglaska i zanaglasnu dužinu. Zadnja su tri poglavlja kraća: osmo poglavlje oprimjeruje akut, deveto poglavlje udarni naglasak, a deseto poglavlje daje temeljno znanje o intonaciji, uvježbavaju se jednostavnije intonacijske jezgre te se ilustriraju odnosi naglaska riječi i rečenične intonacije. 

Upravo zbog takve slojevitosti i nizanja podataka i vježba od jednostavnijih prema složenijima priručnik s vježbenicom može imati široku uporabu. Namijenjen je sveučilišnim kolegijima kojima je sadržaj naglasna norma i ortoepija, zatim učenju i poučavanju u osnovnoj i srednjoj školi te učenju i poučavanju hrvatskoga jezika kao stranoga/inoga. Posebnost su ovoga priručnika brojni zvučni zapisi koji su verificirani i lako dostupni skeniranjem matričnoga koda (QR koda) na početku potpoglavlja.

Kako bi ovaj priručnik bio još korisniji i pregledniji, na kraju knjige, u prilozima, donosimo osnovne naglasne paradigme (s obzirom na promjenu tona, trajanja i mjesta u deklinaciji i konjugaciji), rječnik manje poznatih riječi (na kojima se uvježbava izgovor standardnojezičnih naglasaka nakon pseudoriječi i češće uporabnih riječi), mali akcenatski rječnik (onih riječi na kojima se uvježbava izgovor), popis slika, tablica, ozvučenih tekstova te popis kratica i znakova. Na samom kraju knjige donosimo popis literature, rješenja vježba i kazalo pojmova. 

Knjigu Kiša, sunce, trava, rosa, koja je oprimjerena zvučnim zapisima dostupnima na ovoj stranici, možete kupiti kod izdavača, na poveznici https://www.ibis-grafika.hr/proizvod/kisa-sunce-trava-rosa/, u knjižari Pričozemska te u svim boljim knjižarama.